Під час оформлення договору дарування нерухомого майна, у цьому випадку житлового будинку, одна сторона документа (дарувальник) повністю передає право власності на цей будинок іншій стороні (обдаровуваному).
Основна особливість договору дарування (або як його ще називають, дарчої), полягає в тому, що угода, супроводжувана цим документом, є безоплатною, на відміну наприклад від договору купівлі-продажу житлового будинку. Відповідно, замість подарованого майна дарувальник не має права вимагати від обдаровуваного відшкодування грошової вартості цього майна або ж виконання будь-яких дій.
Договір дарування житлового будинку має бути оформлений у письмовій формі та в обов’язковому порядку посвідчений нотаріально. Під час оформлення договору нотаріусу необхідно буде надати документи, що підтверджують право власності дарувальника на зазначене майно, а також паспорти та ідентифікаційні коди обох сторін правочину, довідку про склад сім’ї дарувальника та експертну оцінку зазначеного об’єкта нерухомого майна.
Під час оформлення угоди нотаріус також звертатиме увагу на багато нюансів з тією метою, щоб забезпечити законність процедури, повноцінну юридичну силу договору дарування, а також убезпечити обидві сторони угоди, що проводиться, від можливих судових розглядів або майнових суперечок, які можуть виникнути внаслідок здійснення небажаних помилок.
Має бути обов’язково вказано статус сторін, які укладають договір (фізичні або юридичні особи). Якщо дарувальник на момент укладення угоди перебуває у шлюбі, потрібно надати згоду чоловіка/дружини на її вчинення. Також потрібно уточнити, чи мають право на будинок треті особи.
Особливістю оформлення дарування житлового будинку є також те, що і будинок, і земля, на якій він розташований, є взаємопов’язаними між собою об’єктами нерухомості, тому потрібно також подати документи, що підтверджують право власності на цю земельну ділянку. Визначається також факт того, хто несе витрати, пов’язані з оформленням договору і в якому обсязі.
Займатися оформленням договору дарування житлового будинку можуть як безпосередньо самі сторони договору. Так і уповноважені ними особи (у разі оформлення довіреності). Якщо в цьому є потреба, і це не суперечить закону, дарувальник може вказати в договорі певні умови або строки, що передують передачі житлового будинку у володіння обдаровуваного.