Договір оренди

Договір оренди - документ, що регулює порядок здачі майна в оренду та умов щодо його безпосереднього використання. Він є двостороннім правочином, в якому однією стороною виступає орендодавець (власник майна або його законний представник), а другою – орендар (особа, якій згідно з договором за певну плату передається у тимчасове володіння та/або використання майно).

Об'єктом оренди може бути різне майно, яке не втрачає своїх властивостей під час використання. Нотаріальному засвідченню найчастіше піддаються договори оренди рухомого та нерухомого майна (квартири, будинку, приміщень, землі та автотранспортних засобів).

Кожен окремо взятий договір розробляється індивідуально з урахуванням особливостей орендованого майна та порядку його використання.

Договір оренди України

Особливості оренди різних видів майна

Оренда житлового приміщення

При оренді житла юридичною особою до тексту договору вноситься повний перелік фізичних осіб, які мають право проживання на даній території, з обов'язковою вказівкою ПІБ кожного. Якщо площа, що орендується, буде використана як офісне або складське приміщення такі уточнення в документі не фіксуються.

Договір оренди повинен обов'язково конкретно описувати об'єкт угоди, наприклад квартира, кімната або будинок. Також у ньому наголошується на можливості використання прилеглих або тих підсобних приміщень, які перебувають у житлі. При складанні документа необхідно позначити все коло осіб, які житимуть в орендованому житлі.

При здачі конкретної частини нерухомості (наприклад, кімнати у квартирі) орендар зобов'язаний надати згоду всіх осіб, які проживають у житлі, частина якого буде здана в оренду.

Найчастіше у договорі вказується конкретний період його дії. Однак якщо він не вказаний, нотаріусом буде роз'яснено, що термін дії такого документа становитиме 5 років з моменту укладання.

Договір оренди також може регламентувати порядок викупу орендованої квартири.

Оренда земельної ділянки

Договір оренди землі за згодою обох сторін, а також на вимогу орендаря або орендодавця може бути засвідчений у нотаріуса.

Як орендарі земельних ділянок, згідно з чинним законодавством, можуть виступати громадяни України, особи без громадянства та іноземці, юридичні особи, у тому числі іноземні, інші держави.

Основними складовими договору оренди земельної ділянки є термін його дії, опис об'єкта, із зазначенням його місцезнаходження та параметрів, суми плати за оренду. Також у ньому вказується порядок передачі, використання та повернення землі, підтримки ділянки у належному стані, а також відповідальність обох сторін за невиконання пунктів договору. Крім основних пунктів, документ може містити й інші умови, наприклад, щодо порядку страхування земель та видів меліорації.

Детальний виклад всіх умов оренди необхідний для відсутності проблем з державною реєстрацією документа та задля уникнення судових позовів щодо визнання його недійсним.

Інші особливості оренди

Договори оренди нерухомого майна укладаються письмово. У нотаріальному порядку засвідчуються договори терміном від 3 років у випадку оренди житлових приміщень та від 5 років у випадку найму землі. В інших випадках завірення документа у нотаріуса може проводитись за бажанням сторін або однієї з них. Оформлення та нотаріальне засвідчення гарантує чітке дотримання викладених у ньому умов.

Для засвідчення договору оренди житла або його конкретної частини нотаріусу необхідно пред'явити для ознайомлення правоустановчі документи на житлову нерухомість, що здається в оренду. Крім того, потрібна виписка з реєстру прав на нерухомість.
Предметом оренди житлового приміщення виступають квартири, будинки, а також окремі частини (кімнати). Неможливо окремо орендувати нежитлові та підсобні приміщення, такі як підвал, санвузли, кухні.

Оренда транспортного засобу провадиться шляхом укладання письмового договору. Якщо однією з його сторін є фізична особа, такий документ підлягає нотаріальному засвідченню.

Перелік документів для оформлення та засвідчення договору оренди

Звертаючись до нотаріальної контори, фізичній особі слід надати оригінали паспорта та ідентифікаційного податкового номера. Якщо однією зі сторін виступає юридична особа, крім паспорта та реєстраційної картки платника податків законного представника організації, слід подати низку таких документів:

 • Витяг (виписка) з Єдиного держреєстру юридичних осіб ФОП.
 • Установчі документи (статут або установчий договір)
 • Виписка з ЄДРПОУ
 • Протокол зборів засновників при призначенні директора або відповідний наказ
 • Рішення зборів щодо укладення договору найму.

Крім документів, що засвідчують правоздатність сторін, необхідно також пред'явити документи на майно, яке буде об'єктом договору.

Земельна ділянка

 • Державний акт наявності права власності на земельну ділянку
 • Кадастровий план ділянки
 • Довідка про відсутність або наявність обмежень прав на земельну ділянку
 • Відсутність будівель на ділянці підтверджують довідкою з БТІ, районних, сільських (селищних) рад.

Якщо предметом угоди є ділянка, яка не має кадастрового номера, необхідне попереднє присвоєння йому такого, з подальшим отриманням довідки з державних земельних ресурсів та прикріплення її до загального пакету документів.

У випадках, коли орендна земля підлягає подальшому відчуженню, додатково додається нормативна грошова оцінка ділянки.

Якщо земля, що орендується, має сільськогосподарське призначення, слід також подати довідку, що вона не є паєм.

Житловий будинок

 • Правоустановчі документи на дім, що пройшли реєстрацію в Бюро Технічної Інвентаризації;
 • Витяг з реєстру речових прав на нерухомість;
 • інформаційна довідка з БТІ про право власності на будинок, з обов'язковою позначкою для оренди;
 • форма No3 з органів, уповноважених в реєстрації місця перебування Виписка з державного земельного кадастру (відносно ділянки, де розташований будинок), для неприватизованих земель.

Квартира

 • Правоустановчі документи на квартиру, що пройшли реєстрацію в БТІ;
 • Витяг з реєстру речових прав на нерухомість;
 • інформаційна довідка з БТІ про право власності на будинок, з обов'язковою позначкою для оренди;
 • форма No 3 з органів, уповноважених в реєстрації місця перебування (з житлово-експлуатаційної контори, ЦНАП при районних, сільських і селищних ходах адміністраціях).

Нежитлове приміщення

 • Правоустановчі документи на квартиру, зареєстровані в БТІ;
 • Витяг з реєстру речових прав на нерухомість;
 • інформаційна довідка з БТІ про право власності на будинок, з обов'язковою позначкою для оренди.
Попередній запис
Оформлення спадщини
Наступний запис
Складання та засвідчення заповітів

Консультація нотаріуса:

+38 050 348 02 56
+38 097 071 96 84

Послуги нотаріуса

Меню