Договір оренди

Договір оренди — документ, що регулює порядок здачі майна в оренду та умов, які стосуються його безпосереднього використання. Він є двостороннім правочином, у якому однією стороною виступає орендодавець (власник майна або його законний представник), а другою — орендар (особа, якій згідно з договором за певну плату передають у тимчасове володіння та/або використання майно).

Об’єктом оренди може виступати різне майно, яке не втрачає своїх властивостей під час використання. Нотаріальному посвідченню найчастіше піддаються договори оренди рухомого і нерухомого майна (квартири, будинку, приміщень, землі та автотранспортних засобів).

Кожен окремо взятий договір розробляється індивідуально з урахуванням особливостей орендованого майна та порядку його використання.

договір оренди 1

Особливості оренди різних видів майна

Оренда житлового приміщення

У разі оренди житла юридичною особою до тексту договору вноситься повний перелік фізичних осіб, які мають право проживання на цій території, з обов’язковим зазначенням ПІБ кожного. Якщо орендовану площу буде використано як офісне або складське приміщення, такі уточнення в документі не фіксуються.

Договір оренди повинен в обов’язковому порядку конкретно описувати об’єкт угоди, наприклад квартира, кімната або будинок. Також у ньому зазначається можливість використання прилеглих підсобних приміщень або тих, що знаходяться в житлі. При складанні документа необхідно позначити все коло осіб, які будуть жити в орендованому житлі.

Під час здавання конкретної частини нерухомості (наприклад, кімнати у квартирі) орендар зобов’язаний надати згоду всіх осіб, які проживають у житлі, частина якого буде здана в оренду.

У більшості випадків у договорі вказується конкретний період його дії. Однак якщо його не вказано, нотаріусом буде роз’яснено, що строк дії такого документа становитиме 5 років з моменту укладення.

Договір оренди також може регламентувати порядок викупу орендованої житлоплощі.

Оренда земельної ділянки

Договір оренди землі за згодою обох сторін, а також за наполяганням орендаря або орендодавця може бути посвідчений у нотаріуса.

Орендарями земельних ділянок, згідно з чинним законодавством, можуть виступати громадяни України, особи без громадянства та іноземці, юридичні особи, в тому числі й іноземні, інші держави.

Основоположними складовими договору оренди земельної ділянки є строк його дії, опис об’єкта, із зазначенням його місцезнаходження та параметрів, суми плати за оренду. Також у ньому вказується порядок передачі, використання та повернення землі, підтримання ділянки в належному стані, а також відповідальність обох сторін за невиконання пунктів договору. Крім основних пунктів, документ може містити й інші умови, наприклад щодо порядку страхування земель і видів меліорації.

Детальний виклад усіх умов оренди необхідний для відсутності проблем із державною реєстрацією документа та для уникнення судових позовів щодо визнання його недійсним.

Інші особливості оренди

Договори оренди нерухомого майна укладаються письмово. У нотаріальному порядку засвідчуються договори на строк від 3 років при оренді житлових приміщень і від 5 років при наймі землі. В інших випадках засвідчення документа у нотаріуса може проводитися за бажанням сторін або однієї з них. Оформлення та нотаріальне засвідчення гарантує чітке дотримання викладених у ньому умов.

Для посвідчення договору оренди житла або його конкретної частини нотаріусу необхідно пред’явити для ознайомлення правовстановлювальні документи на житлову нерухомість, що здається в оренду. Крім того, також буде потрібен витяг з реєстру прав на нерухомість.
Предметом оренди житлового приміщення виступають квартири, будинки, а також окремі їх частини (кімнати). Неможливо окремо орендувати нежитлові та підсобні приміщення, такі як підвал, санвузли, кухні.

Оренда транспортного засобу здійснюється шляхом укладення письмового договору. Якщо однією з його сторін виступає фізична особа, такий документ підлягає нотаріальному посвідченню.

Перелік документів для оформлення та посвідчення договору оренди

Звертаючись до приватного нотаріуса, фізичній особі слід надати оригінали паспорта та ідентифікаційного податкового номера. Якщо однією зі сторін виступає юридична особа, крім паспорта та реєстраційної картки платника податків законного представника організації, слід подати низку таких документів:

  • Витяг (виписка) з Єдиного держреєстру юридичних осіб ФОП.
    Установчі документи (уставили установчий договір)
  • Виписка з ЄДРПОУ
  • Протокол зборів засновників щодо призначення директора або відповідний наказ
  • Рішення зборів щодо укладення договору найму.

Крім документів, що засвідчують правоздатність сторін, необхідно також пред’явити документи на майно, яке буде об’єктом договору.

Земельна ділянка

  • Державний акт про наявність права власності на земельну ділянку
  • Кадастровий план ділянки
  • Довідка щодо відсутності та наявності обмежень прав на земельну ділянку
  • Відсутність будівель на ділянці підтверджують довідкою з БТІ, районних, сільських (селищних) рад.

Якщо предметом угоди є ділянка, яка не має кадастрового номера, необхідне попереднє присвоєння їй такого, з подальшим отриманням довідки з державних земельних ресурсів і прикріпленням її до загального пакета документів.

У випадках, коли орендна земля підлягає в подальшому відчуженню, додатково додається нормативна грошова оцінка ділянки.

Якщо орендована земля має сільськогосподарське призначення, слід також подати довідку, що вона не є паєм.

Житловий будинок

  • Правовстановлюючі документи на будинок, що пройшли реєстрацію в Бюро технічної інвентаризації;
  • Витяги з реєстру речових прав на нерухомість;
  • Інформаційна довідка з БТІ про право власності на будинок, з обов’язковою позначкою для оренди;
  • Форма No3 від органів, уповноважених на реєстрацію місця перебування;
  • Виписка з державного земельного кадастру (щодо ділянки, на якій розташовано будинок), для неприватизованих земель.

Квартира

  • Правовстановлюючі документи на квартиру, що пройшли реєстрацію в БТІ;
  • Витяги з реєстру речових прав на нерухомість;
  • Інформаційна довідка з БТІ про право власності на будинок, з обов’язковою позначкою для оренди;
  • Форма Noф3 з органів, уповноважених на реєстрацію місця перебування (з житлово-експлуатаційної контори, ЦНАПів при районних, сільських і селищних адміністраціях).

Нежитлове приміщення

  • Правовстановлюючі документи на квартиру, зареєстровані в БТІ;
  • Витяги з реєстру речових прав на нерухомість;
  • Інформаційна довідка з БТІ про право власності на будинок, з обов’язковою позначкою для оренди.
Попередній запис
Оформлення спадщини
Наступний запис
Складання та посвідчення заповітів
[vc_wp_search]

Консультація нотаріуса:

+38 099 559 35 95
+38 097 071 96 84

Послуги нотаріуса

Меню