Запитання та відповіді – Частина 2

Скориставшись запропонованою формою, можна задати нотаріусу питання, яке Вас цікавить. Нижче запропоновані відповіді на поставлені раніше запитання, серед яких, можливо, міститься інформація, необхідна саме Вам.

1 питання: Хочу купити квартиру, власник просить сплатити її оцінку перед укладанням договору, шляхом надання задатку для її здійснення. Скільки коштує експертна оцінка та як повернути цю суму у випадку, якщо купівля-продаж нерухомості не відбудеться?

Відповідь: Права та обов'язки обох сторін угоди повинні бути відображені у договорі купівлі-продажу або попередньому договорі. Дані документи чітко регламентують усі найважливіші моменти щодо порядку внесення застави, оплати послуг оцінювача тощо. Вартість оцінки майна необхідно уточнювати безпосередньо у експертів.

2. Питання: Має бути реєстрація нового підприємства (з формою власності поки що не визначилися), для нього також необхідно завірити статут. Крім того, на вже існуючому підприємстві необхідно внести зміни до чинного статуту, зробити зміну адреси та змінити склад співзасновників та поміняти директора. Чи надаєте ви подібні послуги?

Відповідь: За рахунок змін у законодавстві, починаючи з 2016 року, нотаріуси мають функцію державного реєстратора. За рахунок цього, завітавши до нотаріальної контори, ви максимально оперативно зможете зареєструвати нову юридичну особу, зробити зміну статуту, юридичної адреси, виду економічної діяльності складу засновників та інше. Для повнішої консультації ви завжди можете зателефонувати нам по номеру, вказаному на сайті.

3. Питання: Чи можу я оформити заяву про фінансування поїздки за кордон? Які документи я повинна надати для цього і якою буде вартість даної послуги?

Відповідь: Так можете. Для цього достатньо надати паспорт заявника (оригінал). Докладніше про вартість можна дізнатися, зателефонувавши по одному з наших контактних номерів.

4. Питання: Постало питання про оплату за придбання квартири. Більшість продавців бажають, щоб розрахунок робився в доларах. Ми, готуючись до покупки, збирали гроші у гривнях. Чи можна зробити купівлю-продаж шляхом безготівкового розрахунку між картами, прив'язаними до доларових рахунків?

Відповідь: Законодавство чітко регламентує порядок розрахунку при здійсненні купівлі-продажу нерухомого майна. Згідно з ним, всі розрахунки, які проводяться при придбанні нерухомості, проводяться в національній валюті, тобто у гривні. Використовуючи валютні рахунки, укласти угоду купівлі-продажу квартири неможливо.

5. Питання: Підкажіть варіанти оформлення квартири на неповнолітню дитину

Відповідь: Існує безліч різних варіантів «оформлення» нерухомого майна на дитину, наприклад дарчий лист, купівля-продаж, заповіт та ін. Слід враховувати, що будь-які угоди з нерухомістю, в яких однією зі сторін виступає неповнолітній, відбуваються виключно за наявності дозволу органів опіки та піклування. Ми можемо допомогти вам підібрати найбільш слушний для вас спосіб передачі майна відповідно до ваших побажань. Розгорнуту консультацію з вашого питання Ви зможете отримати, зателефонувавши нам або звернувшись особисто до нотаріуса.

6. Питання: За кілька місяців моя дитина їде на міжнародні змагання до іншої країни. Супроводжувати дітей буде тренер. Скажіть, чи потрібна від батьків довіреність? І як бути, якщо батька дитини вже немає в живих?

Відповідь: Виїзд дитини за межі держави без її законних представників (батьків) здійснюється виключно за наявності нотаріально завіреної згоди на виїзд дитини. Якщо один із батьків помер, достатньо згоди другого з батьків. При цьому, звернувшись до нотаріуса, необхідно надати оригінал свідоцтва про смерть батька.

9. Питання: Мій батько, перебуваючи ще у шлюбі з моєю матір'ю, але фактично співмешкаючи з іншою жінкою, придбав будинок. Куплений він був на гроші батька та його співмешканки, нині дружини. Зараз ця жінка хоче заволодіти квартирою, наполягаючи на тому, щоб батько зробив на неї дарчий лист, а моя мати написала відмову від її частини. Батько своєю чергою виступає власником житла і раніше оформив заповіт на мою користь. Скажіть, чи може він тепер оформити дарчий лист на дружину і як діяти у цій ситуації моєї матері?

Відповідь: Якщо за документами ваш батько є єдиним власником майна, то він має право на свій розсуд розпоряджатися ним, тобто цілком може оформити дарчий лист на свою дружину. Однак для того, щоб дати розгорнуту відповідь, необхідно спиратися на конкретні факти та документи. Для цього ви завжди можете відвідати нашу нотаріальну контору або зателефонувати за вказаними номерами телефону.

10. Питання: Хочу придбати квартиру, продавець мені не родич. Що у такому разі вигідніше укласти договір дарування чи купівлю-продаж. Також хотілося б, щоб моя дружина у разі розлучення не могла претендувати на неї.

Відповідь: Ви можете обрати будь-який з представлених способів передачі прав на майно, оформившийого у нотаріуса як особисту власність. Головне чітко сформулювати своє бажання та озвучити його нотаріусу у процесі оформлення. Також можна вдатися до укладання шлюбного договору, у якому чітко прописати всі умови поділу майна під час розлучення.

11. Питання: Мій батько хоче оформити дарчий лист на будинок, що належить йому. Які документи для цього знадобляться і яка вартість його оформлення?

Відповідь: Для оформлення дарчого листа вашому батькові, як власнику достатньо звернутися до нотаріуса. Стандартний пакет документів містить паспорт та ідентифікаційний код дарувальника та обдаровуваного, документи, що встановлюють право на будинок, документ про експертну оцінку нерухомості та довідка за формою №3 з органу, що реєструє місце проживання.

12. Питання: Мені з дітьми треба виїхати до Польщі. Які документи необхідні для поїздки та оформлення дозволу на виїзд дітей від батька?

Відповідь: Для того щоб оформити згоду батька на виїзд дітей, потрібна особиста присутність, того з батьків, від чийого імені вона видається, оригінали його паспорта, ідентифікаційного коду та свідоцтв про народження дітей. Вартість цієї послуги ви можете дізнатися, зателефонувавши нам по одному з контактних телефонів. Щодо необхідних документів для виїзду ви можете отримати найповнішу консультацію у державній прикордонній службі України.

13. Питання: Кілька місяців тому у мене помер дідусь. За словами бабусі, він розпорядився, щоб його майно було поділено між онуками (мені будинок, а моєму братові автомобіль). Як мені точно дізнатися, чи це так?

Відповідь: Щоб дізнатися, чи залишив за життя подібне розпорядження ваш дід, вам необхідно звернутися до нотаріуса за місцем реєстрації покійного з метою відкриття спадкової справи. Після цього нотаріус здійснить перевірку наявності заповіту, якщо він є, всі спадкоємці будуть про нього сповіщені.

14. Питання: Від родича дістався моторний човен. Судновий квиток оформлений іншою людиною. Хотів би купити її та переоформити її на себе, але не можу знайти власника. Який ще може бути варіант дій у цьому випадку.

Відповідь: Крім договору купівлі продажу можна оформити і довіреність, що дозволить вам повноправно розпоряджатися майном. Однак і в тому, і в іншому випадку без власника (або його довіреної особи) не обійтися.

15. Питання: Чи реально зробити купівлю - продаж нерухомості на неповнолітню дитину без дозволу одного з батьків, за умови наявності дозволу органу опіки?

Відповідь: Ні, це неможливо. Цивільним кодексом чітко визначено порядок купівлі-продажу нерухомості однієї зі сторін якої є неповнолітня особа. Відповідно до нього обов'язковою умовою для цього виду угоди є наявність нотаріально завіреної згоди обох батьків.

16. Питання: Чи можемо ми з чоловіком, перебуваючи в офіційному шлюбі, укласти шлюбний договір?

Відповідь: Так, ви маєте таку нагоду. Чинне законодавство передбачає оформлення шлюбного договору як між особами, що подали заяву про реєстрацію шлюбу, так і між діючим подружжям.

17. Питання: Які документи потрібні, щоб оформити дозвіл від матері для виїзду дитини до іншої країни з батьком? І якою буде його вартість?

Відповідь: Для завірення згоди на виїзд дитини за кордон у нотаріуса вам знадобиться особиста присутність матері. Обов'язковими документами є оригінал паспорта та ідентифікаційний податковий номер особи, яка надає згоду, свідоцтво про народження дитини. Вартість цієї послуги ви можете дізнатися, зателефонувавши нам за номерами телефону, вказаними на сайті.

18. Питання: Декілька років тому в мене помер чоловік. На нього оформлений автомобіль, який хочу зараз продати. Крім мене, є ще один спадкоємець, його син. Які документи мені потрібні для продажу?

Відповідь: Для розпорядження майном померлого вам необхідно оформити спадщину шляхом звернення до нотаріуса за місцем останньої реєстрації вашого покійного чоловіка і отримати свідоцтво про право на спадщину.

19. Питання: Я перебуваю на заробітках за кордоном. Хотів би, щоб мене відвідала моя дружина з дитиною, але супроводжувати їх я не зможу. Знаю, що для перетину кордону їм потрібна моя письмова згода. Чи можу я його оформити десь, не виїжджаючи з країни перебування?

Відповідь: Вирішити ваше питання можливо, звернувшись до посольства України, де ви зможете оформити угоду в установленому законом порядку. Після цього вам залишається передати його дружині поштою.

20. Питання: Після смерті батька залишилася нерухомість, від якої я хотіла б відмовитись на користь своєї матері, щоб вона надалі могла перереєструвати її на себе. Що потрібно для цього?

Відповідь: Для подання заяви про відмову від спадщини вам необхідно надати нотаріусу оригінал паспорта та ідентифікаційного коду, а також вказати ПІБ померлого, його останнє місце прописки та дату смерті.

21. Питання: На який максимально можливий період оформляється дозвіл на виїзд за кордон?

Відповідь: Як правило, практикується оформлення документа для однієї конкретної поїздки. Однак можна оформити його на певний період. Доцільно буде уточнювати це особисто у нотаріуса, якого ви збираєтеся звернутися.

22. Питання: Чи потрібно особисто бути при оформленні довіреності?

Відповідь: Відповідь на ваше запитання безпосередньо залежить від того, якою зі сторін ви виступаєте – довірителем чи довіреною особою. Присутність довірителя при оформленні довіреності є обов'язковою вимогою, тоді як довірена особа може не відвідувати нотаріуса. Однак, для коректної підготовки документа необхідно знати точні паспортні дані повіреного.

23. Питання: В який термін необхідно звернутися до нотаріуса за отриманням спадщини?

Відповідь: Щоб отримати спадщину, слід звернутися до нотаріуса за місцем реєстрації померлого з письмовою заявою не пізніше шести місяців з моменту смерті спадкодавця (дня відкриття спадщини). Якщо цей термін пропущено, відновити його можна шляхом звернення з відповідною заявою до суду.

24. Питання: Хочу передати своїй дитині квартиру. Питання в оформленні, вагаюся між заповітом та дарчим листом. Підкажіть, що вигідніше у фінансовому плані?

Відповідь: У плані оподаткування будь-який із цих варіантів є вигідним, оскільки податкова ставка у вашому випадку становитиме 0% (між родичами першої черги). Крім того, приймаючи рішення, варто взяти до уваги принципову відмінність дарування та заповіту. У першому випадку перехід права власності здійснюється безпосередньо після завірення та реєстрації договору, у другому випадку це відбувається після смерті власника та оформлення спадщини.

25. Питання: Виходжу заміж за громадянина іншої держави у нього на батьківщині. Необхідно отримати довідку, що я не перебуваю у шлюбі. Чи можна це зробити у вас?

Відповідь: Нотаріуси не надають такої довідки. У їхню компетенцію входить завірення заяв про неперебування у шлюбі, які є обов'язковим документом для реєстрації шлюбу за кордоном. Проте варто враховувати, що відповідальність за викладені в документі дані нестимете ви.

Попередній запис
Договір довічного утримання, договір догляду
Наступний запис
Запитання та відповіді – Частина 1

Консультація нотаріуса:

+38 050 348 02 56
+38 097 071 96 84

Послуги нотаріуса

Меню