Запитання та відповіді — Частина 1

Скориставшись запропонованою формою, можна поставити запитання, яке Вас цікавить, нотаріусу. Нижче запропоновано відповіді на запитання, що ставилися раніше, серед яких, можливо, міститься необхідне саме Вам.

1. Питання: Має бути купівля квартири. Обговорюючи з продавцем усі важливі нюанси, з'ясувалося, що нерухомість купували у шлюбі. Наразі про місцезнаходження дружини власник відомостей не має, зв'язку з нею не підтримує. Чи обов'язково в цьому випадку отримати письмову згоду дружини на продаж квартири?

Відповідь: Оскільки квартира придбавалася під час перебування у шлюбі, вона є спільно нажитим майном. У цьому випадку письмова згода другого з подружжя є обов’язковою умовою для укладення угоди. Є сенс також уточнити у продавця про наявність шлюбного договору, який здатний вплинути на розподіл прав на майно після розлучення. У цьому випадку, можливо, що після розлучення колишня дружина не може претендувати на це житло. Також, вирішити це питання можна, звернувшись до суду і отримавши відповідне рішення.

2. Питання: Виникла необхідність продати квартиру. Складність полягає в тому, що багато років тому її половина була подарована моєму рідному братові матір'ю. Будучи вже в шлюбі, я викупив цю частину в нього, уклавши договір купівлі-продажу. Наразі я в розлученні з дружиною. Чи необхідно мені отримувати її згоду для продажу?

Відповідь: Згода дружини на продаж спільно нажитого нерухомого майна необхідна навіть у тому випадку, якщо на момент продажу шлюб уже розірвано. Згідно з чинним законодавством, така згода підлягає нотаріальному посвідченню. Оскільки в період шлюбу було придбано лише ½ частину квартири, в цьому випадку потрібна згода на відчуження саме цієї половини, в тому випадку, якщо при розлученні не було визначено, що нерухомість є Вашою особистою власністю. Доказом цього може стати рішення суду або добровільна угода сторін, закріплена документально.

3. Питання: Потрібна допомога в непростій ситуації, що склалася. Як оформити довіреність від людини, яка перебуває в слідчому ізоляторі, у якої загублено паспорт?

Відповідь: Дійсно, оформити довіреність без паспорта неможливо. Однак є доволі простий спосіб розв’язання цієї проблеми – за згодою начальника СІЗО можна подати заяву про поновлення паспорта до районного відділу державної міграційної служби. Надалі для отримання довіреності ви можете звернутися до нотаріуса, який допоможе в її оформленні на виїзді.

4. Питання: Планую купити квартиру в новобудові. Під час переговорів із представником інвестиційного фонду з'ясувалося, що належить укласти два договори - попередній і сам договір купівлі-продажу нерухомості. Чому так?

Відповідь: Подібна схема є одним із поширених варіантів угод із купівлею нерухомості. На етапі зведення житлового будинку інвестиційний фонд укладає з покупцем попередній договір купівлі-продажу квартири. Надалі, після введення споруди в експлуатацію право власності на нерухомість оформляється за допомогою укладення договору купівлі-продажу нерухомості.

5. Питання: Літня сусідка пропонує мені доглядати її в обмін на будинок, який їй належить. Однак заковика полягає в тому, що в неї є діти, які живуть окремо і тривалий час не цікавляться власною матір'ю і, мабуть, нерухомість їх теж не цікавить. Боюся, що їхні плани зміняться, і після смерті вони матимуть претензії на цю житлоплощу. Скажіть, чи можна скласти договір таким чином, щоб діти господині згодом не могли претендувати на майно?

Відповідь: Будь-який договір можна оскаржити в судовому порядку. Однак при грамотному його складанні та за умови сумлінного виконання обов’язків з вашого боку зробити це буде досить непросто. Ключовим моментом у цьому випадку є виключення наявності недієздатності в особи, за якою здійснюватиметься догляд. Крім того, договір довічного утримання має бути нотаріально оформлений і в ньому мають бути чітко прописані обов’язки обох сторін. Також у процесі здійснення догляду, необхідно збирати всі докази і фіксувати факти належного виконання обов’язків, які в разі судових позовів, зможуть це підтвердити. Більш детальну консультацію ви зможете отримати в процесі оформлення договору, звернувшись до нас.

6. Питання: Хочу, щоб моя квартира після смерті належала одній із моїх трьох дочок. Що в такому разі краще оформити - заповіт чи дарчу, щоб інші діти та її чоловік не могли на неї претендувати?

Відповідь: Різниця в договорі дарування і заповіту полягає виключно в моменті переходу до вашої дочки прав на належне вам майно. У випадку з даруванням він здійснюється безпосередньо після його нотаріального посвідчення, тоді як заповіт передбачає передачу у власність тільки після Вашої смерті. Теоретично інші діти також можуть претендувати на цю нерухомість і спробувати оскаржити і той, і інший документ у судовому порядку, однак, позитивний результат подібних дій малоймовірний.

7. Питання: Підкажіть, які документи необхідні для продажу будинку і чи можливо оформити угоду в Києві, якщо він знаходиться в іншому населеному пункті?

Відповідь: Укласти договір купівлі-продажу нерухомості в Києві можна тільки в тому разі, якщо одна з його сторін (продавець або покупець) мають прописку в столиці. Пакет обов’язкових документів складають: 1. Правовстановлюючі документи на нерухомість. Залежно від конкретної ситуації це може бути свідоцтво про право власності, договір відчуження (купівлі-продажу, міни, дарування, довічного утримання тощо), свідоцтво про право на спадщину та інші.
2. Незалежна експертна оцінка нерухомості
3. Довідка про склад сім’ї (форма №3), видана уповноваженим органом за реєстрацією місця проживання.
У деяких випадках також будуть потрібні додаткові документи. Отримати консультацію зі свого питання ви можете за вказаними на сайті телефонами.

8. Питання: Чи є можливість вступити у спадок і прийняти його за генеральним дорученням?

Відповідь: Однозначної відповіді на це запитання немає. Тому розглянемо декілька конкретних ситуацій. Генеральна довіреність наділяє довірену особу широким спектром повноважень. Однак вчиняти будь-які юридично значущі дії щодо спадщини повірена особа може тільки в тому випадку, якщо документ містить пряму вказівку на таку можливість. Слід враховувати, що прийняти спадщину за довіреністю неможливо в тому разі, якщо спадкоємець хоче передати своє право на спадщину, минаючи безпосереднього вступу в неї. У цьому випадку потенційний спадкоємець зобов’язаний документально відмовитися від спадщини.

9. Питання: Родич буде доглядати мене, натомість на це я хочу подарувати йому свою квартиру. Як правильно це документально оформити?

Відповідь: У цьому випадку найоптимальнішим для Вас варіантом стане оформлення договору довічного утримання. У випадку з договором дарування право власності на майно перейде до вашого родича одразу після його засвідчення та реєстрації. У цьому випадку він зможе без вашої участі самостійно розпоряджатися нерухомістю. При укладенні договору огляду Ви залишаєтеся повноправним власником майна до моменту смерті і можете прописати певні пункти та умови, за яких воно після смерті перейде у власність родича. Наприклад, можна обумовити щомісячну матеріальну допомогу, оплату комунальних послуг, догляд та інші важливі моменти. Отримати розгорнуту консультацію щодо самого тексту договору, який підходить саме Вам, ви можете, зателефонувавши нам за телефонами (099) 559-35-95, (097) 071-96-84, (044) 221-69-06.

10. Питання: Моя мама планує відпочинок за кордоном і хотіла б узяти із собою мого сина. Знаю, що для цього необхідно отримати дозвіл на виїзд дитини від батьків. Із чоловіком ми розлучені, він живе в іншій країні. Чи можна обійтися без дозволу від нього?

Відповідь: Згідно з чинним законодавством до настання повноліття дитини обов’язково необхідний дозвіл чоловіка на вивезення дитини за кордон. Ця норма не поширюється тільки на випадки, якщо батько дитини є іноземним громадянином або є рішення суду щодо позбавлення батька батьківських прав. Якщо Ваш колишній чоловік не проти виїзду дитини, то він може звернутися до консульства України або до нотаріуса в місці перебування для оформлення такого дозволу. Надалі його можна переслати поштою. У разі якщо батько заперечує, ви можете звернутися до суду з відповідним позовом. У цьому випадку підставою для вивезення дитини стане відповідне судове рішення.

12. Питання: Кілька років тому в Ірпені було укладено угоду купівлі-продажу землі. Сьогодні виявили, що сам документ загублено. Куди звернутися, щоб отримати дублікат, якщо невідомо, який нотаріус його завіряв?

Відповідь: Для того щоб дізнатися, який нотаріус посвідчував угоду, достатньо звернутися в державні органи, що займалися реєстрацією нерухомого майна, із запитом щодо власника та підстав, на яких до нього перейшло у власність майно.

13. Питання: Дідусь заповідав мені свою квартиру, але виявилося, що він певний час не оплачував комунальні платежі, внаслідок чого виникла заборгованість. Чи маю я право спочатку вступити у спадок, а сплатити борг, що накопичився, вже після його прийняття і чи впливає якимось чином заборгованість на процедуру отримання спадщини?

Відповідь: Видача свідоцтва про право на спадщину здійснюється незалежно від наявності або відсутності боргів – нотаріус просто не перевіряє цю інформацію. Однак вступаючи у спадок, Ви повинні усвідомлювати, що разом з бажаною його частиною, якою виступає майно, ви також приймаєте на себе і пов’язаний з ним борг. Законодавчо визначено, що неможливо відмовитися від будь-якої частини спадщини ¬¬- або ви приймаєте все, або відмовляєтеся повністю. Варто враховувати, що надалі слід погасити борг, що утворився, оскільки він здатний виступити обтяженням при бажанні здійснити операцію купівлі-продажу квартири.

14. Питання: Чоловік відмовляє в розлученні, не виконує свої обов'язки щодо дитини, а також перешкоджає виїзду дитини в іншу країну, відмовляючись давати на це дозвіл. У зв'язку з цим я вирішила звернутися до суду, щоб розлучитися з ним і остаточно вирішити ці проблеми. Однак проблема в тому, що проживаємо ми в різних містах і самостійно зробити це в мене немає можливості. Чи можна скласти довіреність на родичів, щоб вони замість мене могли подати заяву про розірвання шлюбу?

Відповідь: Ви помиляєтеся в тому, що офіційне розлучення допоможе вам вирішити проблему з необхідністю обов’язкової згоди на вивезення дитини за кордон. До повноліття, навіть за умови офіційного розірвання шлюбу, письмова і нотаріально завірена згода другого з батьків є обов’язковою умовою для вивезення дитини в іншу країну. Вирішити це питання можна звернувшись до суду та ініціювавши процес позбавлення батька батьківських прав. У разі позитивного для вас рішення, його згода більше не буде потрібна. В іншому, для подачі документів до суду, можна оформити відповідну довіреність на будь-яку іншу особу.

15. Питання: Хочу продати земельну ділянку, оцінену сумою 115 тисяч гривень. Представник агентства нерухомості наполягає на безготівковій угоді, шляхом відкриття відповідних рахунків. Однак вивчивши постанову Нацбанку, дізнався, що в такий спосіб проводяться угоди з майном, оціночна вартість якого перевищує 150 000 гривень. Чи необхідно в нашому випадку вдаватися до безготівкового розрахунку?

Відповідь: Ви маєте рацію, безготівковий рахунок потрібен тільки в разі, якщо сума угоди перевищує 150 тисяч гривень. Крім того, такий спосіб розрахунку можна обрати за обопільною згодою сторін (покупця і продавця). Агент не виступає в цьому випадку жодною зі сторін угоди, він лише посередник між реальним власником і потенційним покупцем.

16. Питання: 5 років тому ми придбали автомобіль за генеральним дорученням, у якому вписані удвох із чоловіком. Ми прописані і проживаємо в Києві, а машина зареєстрована в Запоріжжі. Тепер наважилися продати це авто, підкажіть, будь ласка, алгоритм дій і найбільш вигідний і простий спосіб продажу в нашому випадку?

Відповідь: Тут усе залежить від змісту виданої вам довіреності. Якщо вона передбачає право передоручення, то найпростішим варіантом стане продаж її, так само як і у вашому випадку, за довіреністю, а саме в порядку передоручення.

17. Питання: Після смерті матері я звернулася до нотаріальної контори з метою вступу в спадщину. У покійної є ще одна дочка, моя сестра. Скажіть, будь ласка, якщо нею не буде написано таку саму заяву, чи означає це, що вона не може претендувати на спадщину і все майно перейде мені, чи необхідна її письмова відмова?

Відповідь: Оскільки ви і ваша сестра є спадкоємцями однієї черги, ви маєте рівні права щодо спадщини, залишеної вашою матір’ю, у тому разі, якщо вона не залишила за життя заповіту. Навіть у тому разі, якщо через незнання або з інших вагомих причин ваша сестра не вступить у спадщину, це не позбавить її права претендувати на неї. У разі досягнення домовленості щодо відмови від спадщини на вашу користь, сестра має оформити її у нотаріуса протягом шести місяців з моменту смерті спадкодавця.

18. Питання: Приглянулася квартира, проте ситуація з нею досить складна. Її господиня зі своєю сім'єю багато років проживає в іншій країні. Її двадцятирічна донька, яка не має українського паспорта, прописана у квартирі, проте не має змоги приїхати та виписатися з неї. Інтереси власниці представляє її родич, який пропонує такий варіант розвитку подій: ми укладаємо договір купівлі-продажу, вони, своєю чергою, зобов'язуються виписати дитину протягом двох місяців після купівлі та витрати на це беруть на себе, що підтверджують документально. Мої дії як нового власника в цьому випадку полягають у поданні відповідної заяви до суду, який випише її. Чи законна подібна схема, і які мої ризики в цьому випадку, як покупця?

Відповідь: Дочка господині є повнолітньою за законами України, тому складності у виписці бути не повинно. Крім того, цю процедуру можна провести ще до безпосереднього продажу житла Вам. Для цього достатньо з її боку оформити довіреність на представлення її інтересів (виписки) на будь-яку особу, наприклад на родича, який займається питаннями продажу їхньої нерухомості.

19. Питання: Чи можливо оформити договір дарування на нерухомість від юридичної особи до фізичної в тому випадку, якщо оціночна вартість значно нижча за ціну, зазначену в договорі купівлі продажу? Попередня експертна оцінка також відрізнялася від реальної вартості квартири, прописаної в договорі.

Відповідь: Якщо міркувати з отриманої інформації, то така можливість існує. Однак для більш конкретної відповіді щодо Вашого запитання необхідно бачити деякі документи. Так, оформити договір дарування можливо лише в тому разі, якщо статутні документи передбачають таку можливість. В іншому випадку необхідно вносити до них зміни та реєструвати їх у встановленому законом порядку.

20. Питання: Я прописана у квартирі матері, яка не так давно померла, залишивши на мене заповіт. Звернувшись до нотаріуса, я дізналася, що, зважаючи на однакове місце прописки з покійною, мені не потрібно подавати заяву про вступ у спадщину. Чи справді це так?

Відповідь: У разі якщо існує нотаріально завірений заповіт, то ви вважаєтесь такою, що фактично вступила у спадщину. Однак якщо немає впевненості в тому, що він складений, подібна тяганина може коштувати Вам квартири, у разі, якщо інші родичі подадуть заяви в установленому порядку. Варто також враховувати, що навіть за наявності заповіту необхідно обов’язково отримати свідоцтво про право на спадщину, оскільки цей документ дасть змогу не тільки фактично володіти майном, а й надалі розпоряджатися ним на свій розсуд.

21. Питання: Має бути купівля будинку через агентство. Необхідно внести завдаток, тому виникло питання про його грамотне документальне оформлення. Агент пропонує такий варіант: передача завдатку здійснюється йому, при цьому між нами та агентством складається письмовий договір за участю двох свідків. Своєю чергою в процедурі передання грошей, якщо ми на цьому наполягаємо, братиме участь продавець. Подібну схему і передачу коштів йому він обґрунтовує наявністю договору з продавцем. Скажіть, чи можна якось мінімізувати ризики для нас? І чи матиме складений документ юридичну силу? Нашу пропозицію про нотаріальне засвідчення він відкинув, мотивуючи це тим, що нотаріус цим не займається, а бере участь лише безпосередньо при оформленні купівлі-продажу нерухомості.

Відповідь: Ваше бажання убезпечити себе в цьому випадку цілком виправдане. Найоптимальнішим варіантом у Вашому випадку стане складання попереднього договору в нотаріуса. З його допомогою ви зможете юридично закріпити всі найважливіші моменти угоди, включно із внесенням завдатку. Крім того, у процесі його укладення нотаріус забезпечить перевірку наявності правовстановлюючих документів на нерухомість і відсутність щодо неї обтяжень, що вже на підготовчому етапі купівлі дасть Вам найповнішу картину про обраний вами об’єкт.

Попередній запис
Запитання та відповіді — Частина 2
Наступний запис
Зразок довіреності на отримання ІПН (облікової картки платника податків)

Консультація нотаріуса:

+38 099 559 35 95
+38 097 071 96 84

Послуги нотаріуса

Меню